Поверия за коледната нощ
Репродукция: Guliver / iStock
Честваме Рождество Христово, Коледа - един от най-големите църковни празници в християнския свят.
Рождението на Сина Божий Иисус Христос за православните християни е празник, тържествен като Великден.
При католиците и протестантите Рождество е също най-почитаният празник.
Има поверие, че в коледната нощ небето "се отваря" и човек, каквото и да си пожелае, ще му се сбъдне.
В народния календар Рождество Христово започва в полунощ с обичая коледуване. В него участват само мъже - ергени, годеници и по-млади, скоро женени мъже, които се наричат коледари, коладници, коледаре, коледници.
От полунощ до сутринта те обикалят домовете, пеят специални коледни песни с пожелания за здраве, щастие в семейството и богата реколта, а хората ги даряват с краваи, пари и различни храни.
На Коледа постите свършват и семействата взаимно си гостуват и за здраве сядат на отрупани трапези с обрeдна прясна пита, баница с месо или сирене, печен черен дроб, пастърма, зеле с кървавица, свинско с праз, печено пиле, свинско, изпържено на хапки. Трапезата на Коледа не се вдига цял ден.
Според българските народни вярвания още от Бъдни вечер всички в семейството бдят около огъня, тъй като той се смята за магически.
На някои места, когато пламъците започнета да намаляват, се извеждат момчетата навън и около огнището остават само момичетата, за да се раждат само женски животни.
Имен ден празнуват Христо, Христина, Кристина, Кристиан, Кристиана, Райко, Радко, Радослав, Радостин, Божан, Божана, Божин, Младен.
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари